Niepełnosprawni twórcy filmowi w Dźwirzynie realizują swój debiutancki projekt na warsztatach filmowych

W malowniczym Dźwirzynie, grupa niepełnosprawnych artystów angażuje się w produkcję swojego pierwszego filmu. To dzieło, stworzone przy użyciu najbardziej podstawowego sprzętu, ma być pokazane podczas Europejskiego Festiwalu „Integracja Ty i Ja”. Wszyscy uczestnicy tych warsztatów filmowych pokładają w swojej pracy mnóstwo pasji.

Petro Aleksowski, doświadczony reżyser i operator filmowy, zdobywca wielu nagród, w tym prestiżowego Orła za zdjęcia do filmu „Cześć Tereska”, jest przekonany, że telefon komórkowy może pełnić rolę profesjonalnej kamery. Kluczem jest jednak umiejętne wykorzystanie tego narzędzia.

Uczestnicząc w warsztatach, niepełnosprawni artyści przekonują się, że pomimo swojego stanu zdrowia, są w stanie osiągać wiele. Aleksowski, który sam boryka się z niepełnosprawnością, widzi w pracy filmowca nieocenioną formę terapii. Jak sam przyznaje: – Przez pewien czas byłem osobą zagubioną, leżącą bezradnie w łóżku. To właśnie moja miłość do filmu pozwoliła mi nie popaść w szaleństwo, ani nie skusić się na używki. Dekonstrukcja jest zaskakująco łatwa – podkreśla reżyser i operator filmowy Petro Aleksowski.

Uczestnicy warsztatów filmowych w Dźwirzynie jednogłośnie uznają, że tworzenie filmów daje im poczucie własnej wartości. Te warsztaty to coś więcej niż tylko miejsce nauki, to przestrzeń, gdzie mogą rozwijać swoje pasje i odzyskać pewność siebie.