Mundur i odznaczenia zasłużonej kpt. Stanisławy Czekajło trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

W Oddziale Dzieje Oręża Polskiego, ulokowanym w Muzeum Oręża Polskiego w malowniczym mieście Kołobrzeg, miała miejsce wyjątkowa ceremonia. Była ona związana z upamiętnieniem 79 rocznicy walk o uwolnienie Kołobrzegu. Najważniejszym punktem tego uroczystego zgromadzenia było symboliczne przekazanie przez kpt. Stanisławę Czekajło jej munduru oraz licznych dokumentów.

Na uwagę zasługuje fakt, że podczas tej samej ceremonii, miało miejsce wręczenie odznaczeń oraz dokumentów Elżbiety Buda, siostry kpt. Czekajło, która nie żyje. Siostry Czekajło, z pochodzenia ze Lwowa, zostały deportowane na Syberię i jako żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego przemierzyły drogę bojową od Syberii aż do Berlina. Obydwie pełniły funkcję telegrafistek i wojnę kończyły posiadając stopień podoficerski.

Kapitan Stanisława Czekajło, w podeszłym wieku 98 lat, postanowiła przekazać swoje ubranie bojowe do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W skład darowizny wchodziły nie tylko mundur, ale również liczne odznaczenia, legitymacje, dyplomy oraz fotografie.

Warto podkreślić, że podczas tej uroczystości, organizacje zrzeszające kombatantów wręczyły odznaczenia żołnierzom. Doceniono również wkład Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz jego dyrektora Aleksandra Ostasza i reportera Kazimierza Ratajczyka, którym także wręczono odznaczenia.