Festiwal Mniejszości pod Polską Flagą: Kultura, kuchnia i rękodzieło

Przy ośrodku kulturalnym w Trzebiatowie trwają obchody Festiwalu Mniejszości pod Polską Flagą. Wydarzenie to stanowi okazję do zaprezentowania zróżnicowanych atrakcji, takich jak występy artystyczne, degustacja potraw polsko-ukraińskiej kuchni oraz prezentacja tradycyjnego haftu.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 13:00, a pierwszym punktem programu były pokazy taneczne młodych adeptów Koła Tańca „Zabawa”, prowadzonego przez Liudmyłę Hripichuk. W swoim wystąpieniu opiekunka grupy wyraziła wdzięczność wobec Polski za ciepłe przyjęcie ich społeczności.

– To jest nasz sposób na podziękowanie Polsce, która otworzyła dla nas swoje drzwi i przyjęła nas jak rodzinę – podkreśla Liudmyła Hripichuk.

Oprócz młodych tancerzy na scenie festiwalowej zaprezentowały się również inne zespoły, w tym „Kochanyj Spiw”, Trzebiatowski Zespół Folklorystyczny „Aramis” oraz Trzebiatowiacy. Program wydarzenia został urozmaicony dodatkowo wystawą haftu oraz prezentacją Muzeum Pałacowego. Ponadto, odbywa się plenerowe gotowanie tradycyjnych potraw.

Wiceburmistrz Trzebiatowa, Grzegorz Olejniczak, podkreśla wielokulturowy charakter miasta. – Trzebiatów jest miejscem, gdzie różne kultury żyją obok siebie. Staramy się to podkreślać na różnego rodzaju wydarzeniach. Czujemy, że jesteśmy jak rodzaj większej ojczyzny. Poza polskim dziedzictwem, przyjmujemy i doceniamy inne, które cierpią z różnych powodów – mówi Grzegorz Olejniczak.